Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

12. 9. 2023 | Aktuality z města | Autor: Hana Srncová

Vyhlášení výsledků soutěže Vesnice roku 2023 bude opět součástí festivalu Písní a tancem

Vyhlášení výsledků soutěže Vesnice roku 2023 bude opět součástí festivalu Písní a tancem

V Luhačovicích se v sobotu 16. 9. uskuteční vyhlášení  výsledků soutěže Vesnice roku 2023. Již tradičně bude tato akce součástí 31. Mezinárodního festivalu dětských folklorních souborů Písní a tancem. Vesnici roku organizuje Ministerstvo pro místní rozvoj. Do finále postoupilo 13 obcí z celé ČR. Dopoledne se finalisté představí na Jarmarku venkova, kde se budou jednotlivé obce z českého, moravského a slezského prostředí prezentovat. Vyhlášení výsledků soutěže Vesnice roku 2023 bude zahájeno v 16.00 hod na Lázeňském náměstí v Luhačovicích. V rámci programu budou probíhat kulturní vystoupení zástupců fnalistů Vesnice roku 2023. V případě nepříznivého počasí se akce přesune do Kulturního a kongresového centra Elektra.


Mezinárodní festival dětských folklorních souborů Písní a tancem, který finančně podpořilo město Luhačovice, se letos uskuteční 14. - 17. září. Již 31. ročník přehlídky malých tanečníků a zpěváků nese tentokrát podtitul Kde domov můj? Téma hledání nového domova zastoupí krajanské soubory z ČR i zahraničí. „Rozhodně stojí za zmínku soubor Češka Beseda z chorvatského Međuriće, který hrdě vystupuje v původních kyjovských krojích a snaží se český folklor zachovávat stovky kilometrů od své původní domoviny,“ řekl předseda spolku Kulturní Luhačovice a hlavní organizátor Karel Ročák. Dále se představí židovský soubor Yocheved z Třebíče nebo řecký Antigoni z Krnova. „Jde o děti od pěti let, čtvrtou generaci řeckých emigrantů,  kteří po válce přišli do Československa,“ přiblížil Ročák. Českou republiku bude reprezentovat Jitřenka z Českého Krumlova a Kosiska z Ratiboře. Chybět nebudou ani FS Malé Zálesí, FS Leluja a Dětská skupina žáků ZŠ Dolní Lhota, neboť právě oni jsou na Luhačovickém Zálesí doma. Organizátoři připravili také bohatý doprovodný program. Kromě tradičního vyhlášení vítěze celonárodní soutěže Vesnice roku se návštěvníci mohou těšit například na tvořivé dílny nebo táborák. „Nechceme, aby festival byl jen prezentací dětského folkloru, ale především pro děti, aby si jej prožili. Proto bude součástí festivalu i dětská beseda u cimbálu, kde se malí folkloristé mohou seznámit a navzájem se naučit tance svých regionů. A není to jen pro „souboráky“, ale budeme velmi rádi, když se přidají i další děti, které s lidovými soubory nevystupují,“ dodává Ročák.

 

Nahoru