Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

17. 7. 2009 | Aktuality z města | Autor: Olga Skovajsová

Nové věžní hodiny

Ke zvonici patří zvony a na kostel hodiny. Věž luhačovického kostela Svaté rodiny má od konce měsíce června elektronické věžní hodiny. S nápadem oživit město věžními hodinami přišla jedna nejmenovaná rodina z Luhačovic, která také věžní hodiny financovala, (štědří dárci si nepřá...


Ke zvonici patří zvony a na kostel hodiny. Věž luhačovického kostela Svaté rodiny má od konce měsíce června elektronické věžní hodiny. S nápadem oživit město věžními hodinami přišla jedna nejmenovaná rodina z Luhačovic, která také věžní hodiny financovala, (štědří dárci si nepřáli být jmenováni).

"Společným úsilím jsme začali pátrat po firmě, která nainstaluje tyto hodiny. Začali jsme zjišťovat, co by to obnášelo. A tímto, byl celý projekt instalace věžních hodin odstartován," vysvětlil luhačovický farář P. Hubert Wójcik.

Mechanismu stroje je umístěn ve věži vedle tří zvonů. Elektronický systém hodin bude zajišťovat absolutní přesnost chodu, automatickou změnu letního času, pasivní zálohu chodu (tzn., po výpadku napájení se hodiny dorovnají na správný čas) a dobíjení. Jediná údržba hodin, na něž se vztahuje 24 měsíční záruka, bude spočívat v namazání ručkových strojků. Pořízení a instalace elektronických věžních hodin stála 170 tisíc korun. Firma Elekon, s.r.o., která výrobek dodala, navazuje na tradici výroby věžních hodin, která se ve Vyškově datuje od konce 19. století. S věžními hodinami od této firmy se můžete setkat po celé České republice.

A ještě se podívejme do historie.
Při rekonstrukci objektu zámku, bylo rozhodnuto dát do původního stavu i věžní hodiny, (zámek byl postaven v letech 1730 -1736 v barokním slohu). Původní hodiny z roku 1723 měly velkou historicko hodnotu, ale jejich mechanismus nebylo možné renovovat. Stálo velké úsilí zakoupit hodiny elektrické, které by se tak jako ty původní nemusely natahovat. Jednání a první kroky byly učiněny v roce 1969. Řada organizací odmítla, a teprve Pragotron Praha žádosti Měst-NV vyhověl a provedl také instalaci. Hodnota nových hodin bez montáže činila 53 228 korun. Bylo použito varhanní soustavy na bití půl a celých hodin.

I když někteří občané namítali, že by hodiny měly mít ciferník ze všech světových stran, nebylo možné tak učinit pro řadu technických zábran. Odstranění těchto překážek by stálo dalších 30 tisíc korun navíc, což by bylo nerentabilní. Instalace byla i tak velmi náročná. Celý systém zapojení musel být odrušen od všech elektrických prvků v objektu. První údery hodin bylo možno slyšet 16. září 1972.

Nahoru