Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

4. 3. 2011 | Kultura | Autor: Olga Skovajsová

Projekt Otevřené brány 2011 i v Luhačovicích

Luhačovice, přesněji kostel svaté Rodiny, bude jednou z 21 církevních památek, které se zapojí do výjimečného projektu Zlínského kraje, Arcibiskupství olomouckého, měst, obcí a farností ve Zlínském kraji s názvem Otevřené brány.
Projekt Otevřené brány 2011 nabízí možnost poznat církevní architekturu, filoz...


Luhačovice, přesněji kostel svaté Rodiny, bude jednou z 21 církevních památek, které se zapojí do výjimečného projektu Zlínského kraje, Arcibiskupství olomouckého, měst, obcí a farností ve Zlínském kraji s názvem Otevřené brány.
Projekt Otevřené brány 2011 nabízí možnost poznat církevní architekturu, filozofii a historii vybraných kostelů ve Zlínském kraji. Otevírá možnost těm, kteří toto prostředí neznají, chtějí poznat konkrétní památku či více pochopit genia loci místa, kde se právě nacházejí. Projekt ve Zlínském kraji běží třetím rokem; zatímco v roce 2009 se do akce zapojilo 9 kostelů, které navštívilo 55 000 návštěvníků, loni se takto otevřely brány 18 církevních památek. Tehdy se do kostelů s průvodci podívalo více než 80 000 návštěvníků. V praxi to bude znamenat toto: v kostele svaté Rodiny a v dalších dvaceti kostelech Zlínského kraje bude od května do října k dispozici speciálně proškolený průvodce, který návštěvníkům podá informace o církevní památce a dalších zajímavostech místa. V projektu je zařazeno 21 kostelů otevřených od 1. května do 30. září v režimech, které jsou dohodnuty se správci nemovitostí. V Luhačovicích by byl kostel otevřen mimo sezonu, to je v květnu a září, o víkendech. V červnu, červenci a srpnu pak dennodenně mimo pondělí a doby mší, pohřbů nebo svateb.
"Nám záleží na tom, aby průvodci byli místní lidé, kteří mají vztah k tomu místu a památce. Ti lidé by měli dokázat mluvit nejen o kostele, ale i o životě toho kterého města. Půjde o studenty, důchodce nebo třeba maminky na mateřské dovolené," uvedl Pavel Macura, vedoucí odboru kultury a památkové péče ZK.
Město Luhačovice do projektu vloží 40 000 korun, Zlínský kraj dalších 20 000 korun.
"Kraj dotuje platy průvodců, dává peníze na propagační materiál, platí školitele, webové stránky a další administrativní záležitosti. Město platí průvodce a farnost se stará o to, aby byl kostel otevřený, čistý, aby průvodci byli slušně oblečeni a dobře informováni," dodal Pavel Macura.
Cílem projektu je zpřístupnění bohatého fondu církevních památek, zejména umělecky a historicky cenných kostelů. Letos se otevřou brány kostelů například na Velehradě, Svatém Hostýně, ve Zlíně, Holešově, Uherském Hradišti, Provodově nebo právě v Luhačovicích.

Nahoru