Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

10. 5. 2011 | Kultura | Autor: Olga Skovajsová

Kouzlo lázeňských magnólií

Magnolie

Pět, osm nebo deset dnů kvetly v lázních nádherné keře magnólií. Nikdo dny nepočítal a kouzlo pomalu vyprchávalo. I letos se návštěvníci největších moravských lázní zastavovali, aby se nechali okouzlit krásou a především vůní těchto 35letých krasavců, kteří rok co rok vítají v Luhačovicích jaro.


MagnolieMagnólie patří k nejkrásnějším. Jejich pěstování nebývá náročné, a přesto je v zahrádkách často nevídáme, krášlí spíš parky. Magnólie vyžaduje výživnou zem a místo slunné, chráněné před severním větrem. V lázeňském parku je najdete u pramene MUDr. Šťastného nebo u budovy ředitelství lázní. Během roku si jich jen stěží všimnete, za to na jaře vás doslova okouzlí.

Existuje přibližně 60-80 druhů, ale pro naše klimatické podmínky jsou vhodné jenom některé, pěstují se opadavé druhy a jejich kříženci. Nejčastěji se pěstuje Magnolia x soulangeana - šácholan Soulangeanův s velkými růžovobílými květy. Tento druh magnólií je i v lázeňském parku.

Magnolie"Je to otázka nalezení vhodného stanoviště, protože Luhačovice jsou mrazová kotlina. V létě velké větry a v zimě mrazy. Že se magnóliím v lázeňském parku daří, je zásluha bývalého hlavního zahradníka Lázní Luhačovice, pana Josefa Piláta. To byl starý a velice dobrý zahradník. Ten magnóliím vybral výborná stanoviště. Umístil je tak, aby byly zastíněny a chráněny," zavzpomínal Jaromír Derkáč, bývalý zahradník Lázní Luhačovice a.s.

MagnolieRod magnolia je velmi starý a zahrnuje téměř sto druhů opadavých či stálezelených stromů a keřů. Nejzajímavější jsou na nich jejich veliké květy, které se mohou vyskytovat v barvě od bílé přes žlutou, růžovou až po tmavě nachovou. Záleží na druhu.

Magnólie v luhačovickém lázeňském parku těší oko návštěvníka desítky let, také letos nabídly prchavý okamžik kouzelného.

Nahoru