Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

29. 2. 2012 | Top článek | Autor: Olga Skovajsová

Těžba sedimentu z Luhačovické přehrady oficiálně ukončena

Těžba sedimentu z Luhačovické přehrady oficiálně ukončena

K poslednímu únoru 2012 byla dokončena těžba sedimentu z Luhačovické přehrady.


Ačkoliv vydatné tání posledních dnů nahrává vodohospodářům, přehrada by se měla napouštět až v květnu tohoto roku. Vypuštěná nádrž totiž odhalila ještě další problém, který musí pracovníci Povodí Moravy akutně řešit. Na levém břehu se dala do pohybu část svahu a tento stav ohrožuje samotnou nádrž i silnici pod rybářskou chatou.

„Rádi bychom se během dvou tří týdnů dohodli se zhotovitelem na realizaci sanace sesuvu. Počítáme s tím, že do konce dubna by byly opravy hotové. Mezitím bude docházet k postupnému napouštění přehrady. Rádi bychom, aby ke konci května bylo vidět, že tam voda skutečně je," uvedl Radim Světlík, ředitel Povodí Moravy, s. p.

Spolu s vyčištěním přehrady se podařilo vyřešit i další podstatný problém. Obce nad přítokem už nebudou pouštět do přehrady vodu s živinami. Obce Horní a Dolní Lhota, Sehradice a Slopné loni v červnu spustily nový systém čištění odpadních vod za téměř 286 milionů korun. Stavbu obecních kanalizací finančně podpořil také Zlínský kraj a to částkou bezmála 30 milionů korun.

Přehrada se začala vypouštět v září 2010. Těžba sedimentu byla zahájena 18. listopadu 2010. Za 11 měsíců bylo odtěženo 295 tisíc m³ nánosů. Sediment putoval nejdříve na mezideponii a následně na skládky v Dolní Lhotě v Luhačovicích a na zemědělské pozemky přilehlých obcí. Těžbu prováděla akciová společnost OHL ŽS, která vyhrála řádné výběrové řízení. Celková hodnota díla byla 125 milionů Kč bez DPH.

V nejbližších týdnech státní podnik Povodí Moravy plánuje opravu zábradlí v koruně hráze, výměnu osvětlení, úpravu cyklostezky a přítoku, tak aby se v případě nutnosti mohl nahromaděný sediment odtěžit.

„Napuštěná nádrž bude sloužit především k rekreaci. Je naprosto jasné, že rybí obsádka, která zde byla dříve, už tady nebude. Místo toho budou v přehradě dravci, abychom zachovali vodu čistou. Pokud bychom zde měli jiné ryby, velice rychle bychom zjistili, že nám voda opět kvete. A to nesmíme dopustit, už nás to stálo dost peněz," dodal Radim Světlík.

Nahoru