Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

11. 12. 2012 | Top článek | Autor: Olga Skovajsová

Sport, o kterém se moc nemluví – sjezd na horských kolech

Sport, o kterém se moc nemluví – sjezd na horských kolech

Luhačovice mají šest úspěšných sjezdařů na horských kolech. O tom, co tento poměrně mladý sport obnáší a jak se jim daří, jsme si povídali s jedním ze členů DH Slovan Luhačovice, s Pavlem Heinzem.


„Jedná se o adrenalinovou disciplínu, která spočívá v tom, že každý sám za sebe musí v co nejrychlejším čase projet určitou trať s různými přírodními a umělými překážkami. Ten s nejlepším časem v daném závodě vítězí.  Postupně se sbírají body z jednotlivých závodů. V sezóně se jede několik seriálů. V České republice jsou to čtyři a na Slovensku jeden. Patříme pod TJ Slovan, oficiálně se jmenujeme DH Slovan Luhačovice (DH znamená down hill - v českém překladu sjezd z kopce). Je nás šest ve věku 15 – 19 let. Jezdíme v různých kategoriích," řekl Pavel Heinz.

Tři z nich jezdí na odpružených kolech Pavel Heinz (junior), Tomáš Čala (junior), Jiří Frýželka (expert). Tři jezdí na kolech s pevným rámem David Šustek (hardtail), Martin Bořuta (hardtail), Jaroslav Frýželka (hardtail).

Závody se jezdí v horských střediscích, kde je k dispozici lanovka, která kola a závodníky vyveze na kopec.

Jak moc je to drahý a nebezpečný sport?

Určitě nás na tom baví to, že můžeme posouvat své hranice možností dál, chuť něco dokázat a hlavně adrenalin. Kola máme v různých cenových kategoriích. To nejlevnější se dá pořídit za 30 tisíc, ta dražší se  pohybují kolem 100 až 200 tisíc korun. Nejčastěji se při tomto extrémním sportu kazí přehazovačky, může se zlomit přední nebo zadní odpružení. Při každém pádu hrozí, že se kolu něco stane. V oficiálních pravidlech je předepsaná integrální helma s chráničem brady, chrániče páteře, loktů a kolen. Pak už záleží na každém závodníkovi, co si dokoupí, může to být chránič ramen nebo chránič krku. Nejčastějšími zraněními jsou zlomeniny klíční kosti, časté jsou úrazy zápěstí a v extrémních případech zlomeniny obratlů nebo dolních končetin.

Jaké musíte mít předpoklady, abyste mohli dělat tento sport?

Musíme být velmi fyzicky zdatní, protože tratě jsou náročné. Kolo musíme bravurně ovládat, takže je to určitě síla, a pak samozřejmě zkušenosti. Je to poměrně mladý sport. Myslím, že posledních deset patnáct let se tento sport hodně rozvinul. Předcházejících pět let se pro tento sport hodně udělalo. Samozřejmě máme také své vzory, je to určitě první desítka ze Světového poháru, například Aaron Gwin, Sam Hill, Greg Minnaar, Steve Peat, Brook McDonald. Jsme registrovaní v Českém cyklistickém svazu. Náš nejtalentovanější jezdec je 18letý David Šůstek: celkově 3. místo ( Moravsko-Slovenském DH Cupu ), celkově 3. místo (WBS), celkové 3. místo ( Slovenský pohár), dále Tomáš Čala: celkově 12. místo (Mistrovství České republiky), celkové 4. místo (WBS)

„Každý z kluků by se chtěl dostat na stupínek nejvyšší v jakémkoliv závodě. V podstatě každý závod je pro nás výzvou," uzavřel  Pavel Heinz.

Nahoru