Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

14. 9. 2020 | Aktuality z města | Autor: Nikola Synek

Technické služby Luhačovice začnou používat nový elektromobil

Technické služby Luhačovice začnou používat nový elektromobil

Luhačovice přišly s dalším krokem v prosazování ekologických řešení. Technické služby Luhačovice, které jsou příspěvkovou organizací města, pořídily nový elektromobil. Menší vozidlo s korbou, na které ale stačí řidičský průkaz pro osobák, převzali v pondělí 14.9. v TS Luhačovice a v nejbližších dnech začne sloužit.


„Elektromobil budeme používat pro údržbu zeleně v centru a v klidových lokalitách města. Pro toto využití máme na běžné sklápěcí provedení udělánu klecovou nástavbu. Nosnost je 1,5 tuny. Vozidlo je dvoumístné a svými rozměry je uzpůsobeno, aby se vlezlo i na chodník, takže je snadno využitelné ve všech lokalitách města. Výhodou je i připravená hydraulika na případné využití nástaveb pro zimní údržbu chodníků,“ poznamenal ředitel TS Luhačovice Josef Pučalík. Dojezd na jedno nabití je 85 km.

„Nabíjí se z běžné elektrické zásuvky a garantováno je u baterie 8000 nabíjecích cyklů, takže by měla vydržet cca 18 let,“ doplnil ředitel. Výhodou jsou samozřejmě nízké náklady na provoz. „Spotřebovaná elektřina vyjde na 0,5 Kč na kilometr. U elektromotoru navíc nemusíte řešit výměny oleje nebo výfukových filtrů. Kromě toho, že elektromobil nezatěžuje okolí výfukovými plyny, je jeho provoz také velmi tichý i při maximální rychlosti 35 km/h,“ dodal Pučalík.

Nákup nákladního elektomobilu vyšel na 1 370 000 Kč, přitom 440 000 Kč bylo hrazeno z dotace Státního fondu životního prostředí. V ulicích města lidé nové vozidlo uvidí, jen co bude zaregistrováno a formálně uvedeno do provozu. 

"Jde o další pokračování ekologického řešení péče o naše město. V tomto trendu chceme pokračovat i v budoucnu,"  sdělil starosta Marian Ležák. Před nedávnem Luhačovice začaly čistit chodníky od plevele bez chemie, a to pomocí speciálních kartáčových nástavců na křovinořezy. Mezi další ekologické počiny budou patřit i nové speciální "zelené" střechy zastávek na právě rekonstruovaném autobusovém nádraží. Horní vrstvu střechy budou tvořit vysazené živé rostliny.  

 

Nahoru