Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

16. 11. 2020 | Aktuality z města | Autor: MP Luhačovice / M. Zámečník

Luhačovičtí strážníci upozorňují chodce na bezpečnostní pravidla při snížené viditelnosti

Luhačovičtí strážníci upozorňují chodce na bezpečnostní pravidla při snížené viditelnosti

Zejména v těchto dnech, které jsou ve znamení snížené viditelnosti a ranních mlh, by chodci měli dbát na to, aby byli v dostatečné vzdálenosti dobře vidět. Strážníci Městské policie Luhačovice v problematice bezpečnosti chodců přistupují především k vysvětlování, preventivnímu působení a samotnému zviditelňování nevybavených chodců (oblečených zejména v tmavých svršcích) reflexními pásky. 


Viditelně označeným chodcům se řidiči motorových vozidel mohou včas vyhnout a zabránit dopravní nehodě. Viditelnost lze zvýšit vhodnou barvou oblečení a doplňky z fluorescenčních a reflexních materiálů, které zvyšují světelný kontrast vůči pozadí a prodlužují tak vzdálenost, na jakou může řidič chodce nebo cyklistu zaznamenat. Chodci by měli reflexní materiály umístit na zápěstí, případně na kotník na straně ke středu vozovky, pak je viditelný pro další účastníky silničního provozu ze všech stran. Doporučujeme pořízení kvalitních reflexních pásků žlutozelené nebo žluté barvy, jsou dostupné v běžném obchodním řetězci. Reflexní pásky a nášivky odrážejí světlo a jsou viditelné až do vzdálenosti 200 metrů.
Povinnost být viditelně označen prvky z retroreflexního materiálu za snížené viditelnosti mimo obec byla stanovena v únoru roku 2016 novelizací zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. Reflexní prvky zejména u chodců v tmavém oblečení mohou zachránit život, proto je strážníci doporučují používat i při pohybu v obci.
Hlídka strážníků při ranních a večerních kontrolách přímo na ulici rozdala spolu s preventivními radami o bezpečném chování v silničním provozu, zejména dětem a seniorům, kteří jsou nejohroženější skupinou chodců, ochranné prostředky v podobě reflexních pásků. Zastižené potěšily a slouží jim k zvýšení osobní bezpečnosti. Strážníci tímto krokem přispívají k ochraně zdraví a života nejzranitelnějších účastníků v silničním provozu. Aby nedocházelo k nehodám, myslete proto na bezpečnost za snížené viditelnosti a buďte na cestách vidět.

 

 

Nahoru