17. 2. 2021 | Aktuality z města | Autor: TZ Charity Luhačovice

Také v Luhačovicích se lidé mohou zapojit do Postní almužny

Také v Luhačovicích se lidé mohou zapojit do Postní almužny

Popeleční středou začíná období půstu a Postní almužna je starobylou tradicí, která pomáhá i v současnosti. Lidé se zapojují tak, že si odříkají své požitky či neřesti a za to, co si odřeknou, vloží finanční přípěvek do postní krabičky - tzv. postničky. Peníze potom Charity s farnostmi rozdělí mezi ty, kteří jsou v nouzi. Nejčastěji se jedná o matky samoživitelky, rodiny v tíživé situaci, seniory, lidi s handicapem či lidi bez domova. Jedná se o příležitost, jak věnovat svoje postní snažení ve prospěch potřebných.


Účelem postní doby je jednak větší soustředěnost na duchovní růst, ale také větší vnímavost k potřebám ostatních lidí. Půst obnovuje naše duchovní síly a umožňuje nám vnímat Krista v potřebách našich bližních. Je mnoho možností, jak se můžeme něčeho zříci ve prospěch druhých: například omezit kouření, alkohol, kávu, sladkosti, zábavu, televizi, zbytečné brouzdání po internetu či sociálních sítích nebo jiné věci, které nejsou pro život nezbytně nutné.

Podstatou půstu (letos 17. února – 3. dubna) je propojení sebeodříkání, služby druhým a modlitby. Všechny tyto tři prvky v sobě spojuje právě Postní almužna. Každý, kdo se chce do Postní almužny zapojit, si během postního období ukládá peníze za odřeknuté radosti do papírové kasičky, tzv. postničky, kterou si vyzvedne v kostele. Postničku s uspořenou částkou na konci postu přinese zpět do kostela do 11. dubna.
Kasička pro Postní almužnu je rovněž vhodná jako nástroj k formaci dětí při společné večerní modlitbě nebo postní katechezi v kruhu rodiny. Při ní je možné přidat prosby za konkrétní nemocné, chudé a jinak potřebné. Tím, že se omezíme ve své spotřebě, můžeme nejen prospět potřebným lidem, ale také tím obohacujeme sami sebe.

 

Nahoru