Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

8. 3. 2021 | Společnost | Autor: Nikola Synek

Rozhovor s ředitelem Vincentka, a.s. Janem Šumšalem

Rozhovor s ředitelem Vincentka, a.s. Janem Šumšalem

O tom, jak se daří akciové společnosti Vincentka, která stáčí do lahví nejznámější z luhačovických minerálních vod, jsme si v půli února povídali s ředitelem společnosti Janem Šumšalem. Vloni firma k oslavám 200 let stáčení minerálky do skleněných lahví nechala vyrobit unikátní plastiku, a v plánu měla původně i velkou akci. Hovorem o krásné skleněné plastice, jsme tedy začali. 


Můžete ji představit?

Je to pojetí pana sklářského mistra Jiřího Pačinka. Vycházel z tvaru původní lahve na Vincentku, té nejstarší, kterou tu máme dole taky vystavenou. Dílo je jakýmsi vyjádřením toho pramenu zdraví, který Vincentka představuje. Výtvarník měl v podstatě volnou ruku, nezadávali jsme, jak to má přesně vypadat. Vystavíme plastiku tady v budově, aby si ji všichni návštěvníci mohli prohlédnout.

K výročí jsme taky plánovali v červenci velký den otevřených dveří, ale nakonec se nemohl uskutečnit, protože nebylo dopředu jisté, zda to půjde. A přípravy takové akce nejsou jen tak, obzvlášť o prázdninách v hlavní sezóně. Musíte mít nasmlouvaný  catering, produkci, vyřešit pro návštěvníky zázemí.

Nevrátíte se k akci letos?

Právě včera jsme měli představenstvo a probrali jsme to, s tím, že je to stále otevřené. Pokud to půjde, nekonalo by se to v létě, ale stejně jako předchozí úspěšný den otevřených dveří v roce 2018, který bal až v září, 28.9, kdy je státní svátek a bývá ve městě Svatováclavský jarmark. Akce se skvěle doplnily.

Pandemie měla dopad i ani oblíbené exkurze, kolik lidí na ně jinak chodí?

Ty standardní exkurze bývají od června do září a za to období tu uvítáme obvykle přes 300 lidí. K tomu jsou další, individuálně domluvené pro školní výlety a zájezdy, takže ročně to je určitě dohromady přes pět set lidí. Od března minulého roku jsme exkurze vzhledem ke covidu vůbec nedělali.

Když se konají, co je při nich specifické?

Návštěvníci jsou kolikrát překvapeni, že ten provoz je menší, než si mysleli. Mají představu, že jsme nějaká obrovská fabrika. Nejvíc nás těší, že jsou potěšeni, jak je tu čisto a uklizeno, což možná tolik nevnímají děti, ale z dospělých se vždy aspoň někdo odhodlá a řekne to, že na jiných exkurzích narazí vždy na nějaký ten „černý kout“.

Jak vlastně ten těžký rok 2020 hodnotíte?

Trochu se obávám, že to nejtěžší teprve může přijít. Můžu zhodnotit rok 2020, protože už čísla mám, i když neauditovaná. Pokles v tržbách nebyl tak drastický, protože první 3 měsíce roku 2020 pro nás byly významně nadstandardní oproti předcházejícím letem.

Jak to?

Asi protože bylo tehdy dost chřipek v lednu a únoru a na to je naše Vincentka i další výrobky z ní ideální. Různé virózy lidé tímto často řeší, pomáhá jim to. Takže proto šla čísla nahoru. Pak přišla první vlna koronavirové epidemie a naši odběratelé ani nikdo nevěděl, co vlastně bude, takže od nás ve velkém objednávali, aby byli předzásobení. To jsme sotva stačili tak rychle vyrábět a expedovat podle jejich požadavků. Tento boom pak vystřídal následně pokles, protože všichni byli zásobení, ale poptávka koncových odběratelů byla nízká.

Co v létě?

To pak zase byly velké odběry, tedy hlavně Vincentky v lahvi. To si nedokážeme ani tolik vysvětlit. Asi lidé začali dbát více na pitný režim a i v rámci prevence proti covidu a Vincentku hodně poptávali. Následně ale přišla další vlna s opatřeními a naše prodeje zase poklesly. V tržbách to celkově za loňsko bylo naštěstí jen v řádu jednotek procent, což je dáno i tím, že jsme začátkem minulého roku po sedmi letech mírně navýšili ceny lahvované Vincentky kvůli navýšení všech nákladů. Pokles prodejů u Vincentky nebyl ani tak tolik markantní, ale u doplňkových výrobků to bylo citelnější.

Přiblížíte jejich řadu?

První byl nosní sprej. Takový, který není na chemické bázi ale z přírodní minerálky na bázi mořské vody, což tu tehdy nebylo. Myslím, že spousta zákazníků je nám věrných a i když se mezitím vytvořila konkurence, patří naše spreje mezi nejprodávanější. Nabízíme ale také třeba pastilky, sirup proti kašli, ale třeba i zubní pastu s vincentkou nebo krém. Před pár lety jsme doplnily spreje i o verzi junior, která je určená pro děti nejnižšího věku.

Dětem i zajímavým způsobem usnadňujete návštěvy u lékaře, že?

Jsme dlouhodobě generálními partnery Vincentka ORL fóra v Praze, které je nejvýznamnějším setkáním lékařských odborníků se zaměřením na nosní-ušní-krční v republice. Tam jsme už na podzim v roce 2019 představili takovou sadu omalovánek a pohádek o Vincentce, kterými jednak dětem zpříjemňujeme pobyt v čekárnách u lékařů, ale také je takovým zábavným způsobem edukujeme o tom, jak Vincentka pomáhá. Přišlo nám to jako zajímavá cesta. Kromě brožurek – omalovánek a pohádek jsou i objednávací kartičky k lékaři. Jsou tam využity obrázky od pana Koutského, který je takový náš dvorní výtvarník. Je také zároveň animátor například i seriálu Dějiny udatného českého národa. I nám připravuje spoustu animací a taky kalendář, který jsme měli vloni připravený hlavně pro ten den otevřených dveří, což ale padlo. Maluje nám k různým příležitostem pro facebook humorným způsobem pojaté kresby. Některé ilustrace vzniklé v této spolupráci jsme prezentovali už před časem i v časopisech Sluníčko a Mateřídouška. Když jsme v listopadu 2020 spustili náš vlastní e-shop, tak když si někdo objednává ty dětské spreje, přidáváme je k tomu jako bonus.

Co si slibujete od nového e-shopu?

My jsme od něj neočekávali závratné obraty, ani nemáme tak široké portfolio výrobků, jsou tam vždy náklady na dopravu, a na balení. Spustili jsme to spíše, abychom snadněji nabídli naše dárkové kazety před Vánoci. Dárky se řešily ve velké míře on-line a spousta lidí se taky rozhodla řešit dárky výrobkem, nabízejícím podporu zdraví.  A byl trochu problém za složité situace přesvědčit lékárny, aby si vzaly tolik zboží na sklad. Chtěli jsme zajímavý dárek ale zákazníkům zpřístupnit.
Jak se to osvědčilo?

E-shop na to, že byl naprosto nový, se díky propagaci zejména na facebooku dostal dobře do podvědomí a zájem překonal naše očekávání, objednávek bylo před svátky opravdu hodně a kazety zaujaly. Nabízíme je ve dvou variantách. V jedné je láhev vincentky, pastilky, hydratační krém, zubní pasta, nosní sprej, druhá má místo třetinkové Vincentky jitrocelový sirup. Pak jsme vytvořili nějaké akční balíčky. Poptávka je i po možnosti objednat si přes e-shop lahvovanou Vincentku, což připravujeme. Tam ale chystáme speciální balení v kartonu, tak aby to odpovídalo lépe podmínkám přepravců, pokud se jedná o jednotlivou malou zásilku. Z e-shopu si lidé kromě kazet objednávali samostatně i naše další výrobky. Není to pro nás sice zásadní distribuční kanál, ale má své výhody v tom, že přes něj můžeme nabídnout i specifické produkty, jako je naše čokoláda se solí z Vincentky, kterou jsme vytvořili ve spolupráci s čokoládovnou v Třebíči. Myslím, že je opravdu hodně vyvedená. Není ani jako hořká ani tolik mléčná, zkrátka skvěle vyladěná, tak aby to ladilo výborně s chutí té soli. Každý kdo ji vyzkouší, si ji nemůže vynachválit a přitom je to věc, kterou nechceme dávat do běžné distribuce, prodáváme ji jinak jen v Luhačovicích.

A kvůli situaci tu zákazníků-turistů dost ubylo, že?

No i těch prodejních míst, protože se to nabízelo přes recepce hotelů a podobně. Tak jsme čokoládu zařadili na e-shop a odezva je velmi dobrá, zákazníci píší, že je vynikající. Je dělaná v malé čokoládovně, kde si sami praží kakaové boby, tomu její skvělá kvalita odpovídá.

Jak je to ve Vincentce, a.s. teď celkově s výrobou, neovlivňují vás nějaké karantény?

Sice se ani nám nevyhnuly, ale vždycky se na nich lidé tak vystřídali, že nebyl problém výrobu personálně zajistit. Vyšlo to i tak, že dotyčný to zjistil po nějakém volnu, kde byl svátek a podobně, zkrátka nepotkal se tak v práci ostatní, kteří by jinak museli jít taky do karantény. Děláme samozřejmě ale všechno pro to, aby se možnost nákazy minimalizovala. Pracovníci od nás dostávají ochranné pomůcky, roušky nebo i respirátory. Snažíme se samozřejmě dodržovat další podmínky jako desinfekce atd. Určitě bych rád poděkoval našim zaměstnancům za odhodlání, protože to není ani pro ně jednoduchá doba a být tu celou pracovní dobu v roušce nebo respirátoru je komplikace. Hlavně při té hodně fyzické práci, při které člověk celu dobu stojí. Patří jim velký dík za to, že se firmě i v těžké době relativně daří, dostává závazkům, vyplácí mzdy. Velmi si vážím, jak jsou naši zaměstnanci loajální a pomáhají chodu firmy tím, jak dodržují všechna opatření.

Vy jste také několikrát věnovali zdravotníkům zásilku Vincentky do nemocnic.

Bylo to gesto, které jsme chtěli udělat. Takto poděkovat, vyjádřit podporu, žádné děkování přes média, ale konkrétní pomoc. Posílali jsme do Uherskohradišťské i zlínské nemocnice zásilku Vincentek a našich nosních sprejů, také jsme podpořili covidové centrum Nemocnice Motol, se kterou dlouhodobě spolupracujeme. Zdravotníci jsou na specializovaných covid odděleních v ochranných maskách a dochází při celé směně k vysoušení sliznic úst a nosu.  Vincentka a náš nosní sprej jim v jejich regeneraci velmi prospívají.

Jak teď vidíte budoucnost Vašeho podnikání?

To je těžké predikovat.

Promítá se do něj třeba i to, že Vincentky jdou také na hotely a cestovní ruch dlouho stojí?

Spíš se promítá, že nejsou klasické chřipky, při kterých je po našich produktech velká poptávka, protože lidé ví, že jim pomáhají. Co se prodává dobře, jsou přípravky pro posílení imunity, které také nabízíme. Stále myslím, že patříme k firmám, které naštěstí tolik ta situace nepostihla. Všechno ale záleží, jak se situace celkově vyvine dál.

Vize na tento rok ale jistě jsou?

Chystáme spoustu nových věcí, chceme dál rozšiřovat řadu nosních sprejů, pak chystáme nový produkt z Vincentky, o kterém zatím nechci více prozrazovat. Věřím, že situace bude brzy zase aspoň trochu normální po všech stránkách. Samozřejmě je určitá obava, že mnozí lidé teď jedou ze svých rezerv na doraz a mohlo by se stát, že se to projeví na koupěschopnosti obyvatelstva a tím i na poptávce po různých výrobcích. Otázka je, jak by se to dotklo našeho segmentu, protože když šla minule ekonomika dolů, tak jsme to trochu kuriózně my pocítili tak, že naše čísla byla lepší.

Jak to?

Možná to bylo tím, že lidé se více snažili držet si práci a dbát i pomocí našich výrobků o své zdraví, aby nebyli ti, kdo často absentují a se kterými by se v případě nutnosti zaměstnavatel mohl rozloučit jako s prvními. Uvidíme také, co pro nás bude znamenat to, že se tu v lázních začali léčit postcovidoví pacienti a ukazuje se, že opravdu na jejich stav má inhalace Vincentky skvělé účinky. Když vidíme, kolik pacientů s covidem se začíná takto doléčovat, je to pro nás potenciál, že Vincentka může pomáhat stále více lidem, i když třeba přímo nezamíří do místních lázní. Inhalátory jsou teď finančně pro běžnou populaci dostupné, takže si člověk může inhalovat i doma, za využití naší lahvované Vincentky. Myslím, že tyto inhalace mohou pomoci nejen při doléčování ale i v průběhu, kdy člověk covid prodělává. Tak jako je to doporučováno u řady jiných respiračních onemocnění.

Děkuji za rozhovor.

 


Ve spolupráci se společností Vincentka, a.s. aktuálně v březnu probíhá také soutěž na facebooku města Luhačovice. Více informací jsme psali  zde.

 

 

Nahoru