Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

24. 3. 2021 | Cestovní ruch | Autor: Nikola Synek

Začne rekonstrukce Vodoléčebného ústavu a Říčních a slunečních lázní, vznikne tu muzeum

Začne rekonstrukce Vodoléčebného ústavu a Říčních a slunečních lázní, vznikne tu muzeum

Akciová společnost Lázně Luhačovice spouští rekonstrukci ceněných Jurkovičových staveb – areálu Vodoléčebného ústavu a přilehlých Říčních a slunečních lázní. Veřejnosti tu bude po opravě sloužit nová muzejní expozice. Podrobnosti nám sdělil generální ředitel Lázní Luhačovice, a.s., MUDr. Eduard Bláha.


„Obnovy se dočká celý areál zahrnující Vodoléčebný ústav, Říční a sluneční lázně, Sirné a slatinné lázně a technický objekt bývalé kotelny a prádelny. Rozsah obnovy jednotlivých objektů se ale liší. Nejzásadnějších zásahů se dočká historicky a architektonicky nejhodnotnější centrální Vodoléčebný ústav. Z nyní nevyužívaných lázeňských objektů, které jsou kulturní památkou, vznikne muzejní expozice sloužící jako unikátní doklad lázeňství a kulturní atmosféry počátku 20. století," nastínil Bláha.

Lidé už mohli v lokalitě v předchozích týdnech zaznamenat některé práce, protože společnost areál chystala na předání zhotoviteli stavby, které je plánováno na 25. března. Rekonstrukce má být dokončena v začátkem prosince 2022 a zhotovitelem je společnost Navláčil stavební firma, s.r.o. Stavba bude velmi finančně náročná.
„Očekáváme, že investiční náklady projektu velmi výrazně překročí stamilionovou hranici. Projekt organizuje a financuje naše společnost za dotačního přispění programu IROP. Dotace pokryje 85 % způsobilých výdajů. Už nyní ale příprava stála mnoho miliónů nezpůsobilých výdajů a očekáváme, že nám rekonstrukce historických budov spolu s památkáři připraví řadu překvapení i výdajů navíc. Proto odhadujeme, že by dotace mohla nakonec krýt okolo 55 % všech výdajů," přiblížil generální ředitel Bláha.

Po přeměně areálu na muzeum budou návštěvníkům k dispozici tří prohlídkové okruhy. „První prohlídkový okruh bude věnován historii Vodoléčebného ústavu, osobnosti Dušana Jurkoviče a dílu Leoše Janáčka. Druhý okruh návštěvníky provede expozicí Říčních a slunečních lázní. Součástí třetího okruhu bude depozitář lázeňských technologií a také expozice teplomilných rostlin, nastínil Bláha. Kromě standardního návštěvnického využití by měl areál poskytovat ideální zázemí pro konání kulturních akcí. Unikátní bazén, napájený místní říčkou, zůstane součástí odpočinkové zóny ve druhém prohlídkovém okruhu. Ke koupání ale sloužit nebude, tak jako už nebyl k tomuto účelu vzhledem k hygienickým požadavkům využíván po dlouhá léta. „Bazén s nově vybudovaným biotopem bude interaktivní součástí odpočinkové zóny nové expozice v druhém prohlídkovém okruhu. Bude doplněn molem a lavičkami," doplnil Bláha. Když Lázně přišly před několika lety s konkrétním plánem na obnovu chátrajícího areálu, uvažovalo se i o možnosti využití jeho části pro hotelový komplex. Jak ředitel Bláha podotýká, tato myšlenka by mohla na právě zahajované opravy v budoucnu navázat.

„To je náš cílový záměr v dlouhodobém horizontu. Bavíme se ale o výhledu minimálně na deset let dopředu. Po dokončení bude areál využíván nejméně dotací požadovaných 5 let v popsaném režimu. Ani poté ale svou expoziční roli zcela neztratí. Měl by být rozšířen o ubytovací objekt v místech bývalé Vzduchoplavby a především by v něm měl opět vzniknout funkční bazén. Tentokrát jak venkovní, tak vnitřní. Otázkou ale je, co všechno nám budoucnost přinese," vysvětlil Bláha. Už do zahájení současných oprav se výrazně podepsaly dopady současné pandemie covidu. „Ohrožovala samotnou realizaci a stavbu zdržela. Původně byl začátek rekonstrukce naplánován na srpen 2020. Museli jsme velmi pečlivě zvažovat, zda se za stávající situace do rekonstrukce pustíme. Přesvědčil nás špatný technický stav kulturní památky spolu s rizikem ztráty dotace. Do stavby se pouštíme v kritickém čase finanční nejistoty. Nechtěli jsme ale dosavadní investice vyhodit komínem a věříme, že v době největší finanční zátěže za dva roky už budou lázně zase plné," vysvětlil generální ředitel.

Rozhodnutí zachránit cenný areál a zbudovat tu muzeum jistě ocení nejen všichni návštěvníci Luhačovic, ale také místní obyvatelé a milovníci Jurkovičovy architektury. Tato obnova významné památky umožní veřejnosti mimo jiné po letech opět zavítat právě do objektu Vodoléčebného ústavu, který byl už dlouhá léta návštěvníkům nepřístupný. V nedávné době se podařilo v Luhačovicích už úspěšně zrekonstruovat zdejší kolonádu, jejíž obnova získala i několik ocenění. Teď se zde tedy lidé mohou těšit na další krásně obnovenou historickou stavbu.

 

Nahoru