Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

30. 4. 2021 | Aktuality z města | Autor: Nikola Synek

Luhačovice si připomenou výročí osvobození, představitelé města uctili památku padlých

Luhačovice si připomenou výročí osvobození, představitelé města uctili památku padlých

V neděli 2. května uplyne 76 let od osvobození Luhačovic v roce 1945. U příležitosti nadcházejícího výročí uctili starosta Marian Ležák a místostarosta Jiří Šůstek oběti války položením pamětního věnce k pomníku před radnicí. Věnci byla vyzdobena ve městě i další pietní místa, která připomínají padlé a jejich hrdinství v boji proti fašismu.


Takových míst je v Luhačovicích hned několik. Jedním z nich je pamětní deska na budově sokolovny, která připomíná oběti z řad členů Sokola. Věnec byl umístěn i na rodném domě kulturního buditele, vojáka a lékaře Františka Šťastného, který byl umučen fašisty roku 1944. Památka obětí 2. světové války byla uctěna i v Městské knihovně. Zde nám pamětní desky připomínají jak válečného letce Josefa Šnajdra, tak také oběti holokaustu z řad luhačovických občanů. Nedaleko zámku se pak nachází pomník rodiny Kuželovy, vyvražděné za války nacisty. Stejně jako na již jmenovaných místech, byl pamětní věnec umístěn také na hrob rumunských vojáků, kteří zahynuli během osvobození města v květnu 1945.

„Výročí osvobození je velmi důležité i pro dnešní dobu. Všechny, kteří položili svůj život za svobodu a demokracii, si musíme stále připomínat, protože svoboda a demokracie nejsou ani dnes v celém světě samozřejmostí. Tichou vzpomínkou vzdáváme úctu všem obětem války, lidem, kteří obětovali svůj život, aby ostatní mohli žít ve svobodě,“ poznamenal starosta Marian Ležák.

„Velmi si vážit toho, že můžeme žít v míru a svobodě. O to důležitější je připomínat si i  po letech konec války. Na nikoho z těch, kdo za naši výsadu žít v míru přinesli nejvyšší oběť, se nesmí zapomenout a musíme je stále připomínat i novým generacím,“ uvedl místostarosta Jiří Šůstek.

 

   

   

 

Nahoru