Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

3. 2. 2022 | Kultura | Autor: KKC

Ohlédnutí do historie projektu Salon filmových klapek nabízí Galerie Elektra

Ohlédnutí do historie projektu Salon filmových klapek nabízí Galerie Elektra

Umělecky ztvárněné filmové klapky jsou jedním ze symbolů spojených se Zlín Film Festivalem. Jaké klapky za předchozích 24 ročníků namalovali Adolf Born, Jaroslav Němeček, Kateřina Miler, Kristián Kodet, Iva Hüttnerová a desítky dalších známých výtvarníků? Právě to představí retrospektivní výstava v galerii Elektra do 28. února 2022. Součástí výstavy je i výtvarná soutěž pro děti a mládež o nejoriginálnější papírovou klapku (1.-3. místo). Papírovou šablonu ve tvaru klapky si zájemci mohou odnést z výstavy a dle své fantazie doma dotvořit a odevzdat v infocentru do 4. března 2022. Zajímavé klapky představíme na webu a facebooku, ceny věnuje Město Luhačovice a Zlín Film Festival.


Návštěvníci mohou na velkoplošných plakátech zhlédnout přehled všech doposud vytvořených klapek za jednotlivé ročníky, od roku 1998 do roku 2021. A k tomu i ukázku deseti filmových klapek z minulých letech, které na výstavu zapůjčil Nadační fond FILMTALENT Zlín. K vidění bude například poslední klapka výtvarníka Adolfa Borna, klapka Ludmily Zemanové, dcery Karla Zemana, Ivy Hüttnerové, Kateřiny Miler, zlínského výtvarníka Ladislava Pálky a několika dalších.

2749 jedinečných klapek vzniklo za dobu existence Salonu filmových klapek – projektu, který propojuje výtvarné umění s filmovým. Originálně ztvárněné filmové klapky, které připraví vybraní výtvarníci, jsou v průběhu Zlín Film Festivalu vydraženy a z výtěžku aukce jsou podpořeni mladí filmaři a studenti filmových škol. „Za dobu existence projektu nadační fond podpořil částkou 32 milionů korun více než 370 filmů a audiovizuálních projektů začínajících filmařů, kterou následně slaví úspěchy na domácích i mezinárodních filmových přehlídkách,“ uvedl Čestmír Vančura, předseda Nadačního fondu FILMTALENT Zlín a prezident Zlín Film Festivalu.

Salon filmových klapek letos pokračuje 25. ročníkem, v rámci kterého se originální filmové klapky vydají na putovní výstavu pod názvem „Klapka Tour“. Ta startuje 9. března 2022 v Praze, odtud do Mladé Boleslavi, Liberce-Vratislavi, Olomouce a Brna. Poté již zamíří do Zlína, kde se následně uskuteční i jejich tradiční dražba. 

Více na www.salonfilmovychklapek.cz

Galerie je přístupná infocentrem po-pá od 9 do 17 hod., so-ne 9-12 a 12:30-17 hod. Vstup zdarma.

 

 

 

Nahoru