Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

5. 5. 2022 | Aktuality z města | Autor:

Už 77 let svobody. Luhačovice vzdaly hold hrdinům i padlým

Už 77 let svobody. Luhačovice vzdaly hold hrdinům i padlým

Na toto datum se v Luhačovicích nikdy nezapomene. 2. května to bylo 77 let od osvobození města. Při té příležitosti starosta Marian Ležák a místostarosta Jiří Šůstek položili věnce k pomníku před radnicí a poklonili se památce obětí 2. světové války.


Míst, která vzdávají hold hrdinům i obětem největšího válečného konfliktu v dějinách, je nicméně v Luhačovicích víc. Například rodný dům kulturního buditele, vojáka a lékaře Františka Šťastného, který byl umučen fašisty roku 1944. Připomíná ho pamětní deska přímo na domě, i tam v pondělí přibyl pietní věnec. Další pamětní deska v místní knihovně odkazuje na hrdinské činy válečného letce Josefa Šnajdra. Zástupci města se tiše zastavili také poblíž zámku u pomníku rodiny Kuželovy, kterou za války vyvraždili nacisté, a pamětní věnec byl položen i na hřbitově na hrob rumunských vojáků, kteří zahynuli během osvobozování města v květnu 1945. Kvůli probíhající rekonstrukci sokolovny letos musela být vynechána pieta u tamní sokolské pamětní desky. „I s ohledem na současné dění nedaleko našich hranic je potřeba si neustále připomínat důležitost svobody a její křehkost. A právě datum 2. května 1945 je pro nás v Luhačovicích symbolem svobody, na který nikdy nezapomeneme,” vysvětlil starosta Marian Ležák. „Válka na Ukrajině nás nutí vážit si důležitých životních hodnot a také míru, a to nejen pro naše blízké, ale pro všechny národy,“ dodal místostarosta Jiří Šůstek.

 

Nahoru