Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

10. 6. 2022 | Aktuality z města | Autor: Hana Srncová

Slovácká búda historie a současnost

Slovácká búda historie a současnost

Jak to nyní vypadá na pozemku Slovácké búdy, jenž byla postavena v roce 1906 a v roce 2002 do základů shořela? Vznikly tady dvě černé stavby. V zájmu města je učinit všechny kroky pro zachování odkazu této lázeňské lokality, odkazu Slovácké búdy.

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3501861-na-pozemku-vyhorele-slovacke-budy-v-luhacovicich-vyrostly-dve-cerne-stavby-resi-se

 


Slovenská búda v Luhačovicích byla od roku 1906 téměř celých 100 let oblíbeným cílem mnoha návštěvníků, pacientů i obyvatel Luhačovic. Architektonicky pozoruhodná stavba patřila do komplexu budov postavených podle návrhu Dušana Jurkoviče. V búdě, jež sloužila jako ubytovna a restaurace, se v první polovině 20. století pořádaly významné společenské akce s politickým dosahem. Byla symbolem setkávání Čechů a Slováků i místem lidové zábavy. Během své existence prodělala mnohé necitlivé zásahy. Stala se z ní tančírna a původní interiér a mobiliář se změnil. Přesto byla pro svou atmosféru a příznivou polohu ve svahu nad lázeňským údolím vždy vyhledávaná. Říkalo se: Kdo nebyl na búdě, nebyl v Luhačovicích.

Původní název stavby byl Slovenská búda. Do období první republiky vstoupila búda pod změněným názvem, který nesla až do svého konce a jenž dodnes přežívá v povědomí pamětníků. Přejmenování na „Slovácká“ bylo důsledkem změny majitele – od slovenského vinařského obchodního družstva ze Skalice, zaměřeného na prodej skalického vína, odkoupil búdu restauratér Antonín Drtílek a rozvinul zde své podnikatelské aktivity.

Slovácká búda přešla po roce 1948 ze soukromých rukou pod správu Restaurací a jídelen, v devadesátých letech 20. století prošla restitucí a několikrát změnila majitele. V prosinci 2002 búda do základů vyhořela. Přes podezření na pojišťovací podvod nebyl pro nedostatek důkazů nikdo obviněn. 

Zdroj: muzeum luhačovického Zálesí

http://muzeumluhacovice.cz/odborna-cinnost

 

 

Nahoru