Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

25. 8. 2022 | Aktuality z města | Autor:

S požárem v Českém Švýcarsku, který byl uhašen až po třech týdnech, bojovali i hasiči z Luhačovic a Polichna

S požárem v Českém Švýcarsku, který byl uhašen až po třech týdnech, bojovali i hasiči z Luhačovic a Polichna

V tropech vyrazili přes celou republiku a na místě je čekal pohled na zkázu. Ohořelé pahýly stromů, rozvířený popel a prach. Dobrovolní hasiči z Luhačovic a Polichna byli mezi těmi, kteří pomáhali zdolat obrovský požár v přírodním parku České Švýcarsko. „Bylo to náročné, nad hlavami nám stále létaly vrtulníky, moc jsme toho nenaspali,“ popisuje zkušenosti z Hřenska velitel SDH Luhačovice Petr Vavrys.


Kolik hasičů od nás v Hřensku pomáhalo?

Do odřadu ze Zlínského kraje se na žádost hasičského záchranného sboru připojilo družstvo z Luhačovic 1+3 (strojník, velitel a 2 hasiči). Tři členové byli přímo z Luhačovic a jeden z Polichna. Družstvo vyjelo s technikou CAS20 Tatra. Spolu s námi v tomto odřadu byli i další dobrovolní hasiči třeba z Valašských Klobouk nebo Zádveřic a také 19 profesionálních hasičů.

Jak dlouho jste zasahovali?

Náš odřad byl v Hřensku nasazený od 5. do 7. srpna. Na každý požární úsek byly přiděleny dvě skupiny, které se zde pravidelně střídaly, aby práce na požářišti probíhaly nepřetržitě.

Co pro vás bylo nejnáročnější? 

Už samotná cesta do Hřenska v cisterně byla dost náročná kvůli velkému horku, navíc to byla cesta téměř přes celou republiku. Po příjezdu na místo jsme ihned šli pracovat na požářiště. Když už měl člověk zrovna přestávku na odpočinek, která mu vyšla přes den, tak toho moc nenaspal. Nad hlavami stále létaly vrtulníky a letadla provádějící hašení požáru. Náročné také bylo rychle se seznámit s místem zásahu – náročný kopcovitý a skalnatý terén, místa pro plnění cisteren, tankování pohonných hmot…   

Byli jste v kontaktu i s místními lidmi, které požár zasáhl? Jak to zvládají?

V kontaktu jsme byli pouze s místními hasiči. Obyvatelstvo Hřenska a okolí bylo evakuováno, přístup zde měli pouze hasiči. Zasahovalo zde přes 1000 hasičů a stovky kusů techniky. Pohyb místního obyvatelstva by byl velmi nebezpečný.

Jak na vás působil pohled na zdevastovanou přírodu?

Plocha zasažená požárem byla přes 1000 hektarů, což je v našich podmínkách obrovské číslo. Všude zbytky ohořelých stromů, popel, prach, který stále vířil vítr. Stromy uhořelé na stojato, které při poryvech větru padají. I po uhašení plamenného hoření se zde vyskytovalo nespočet doutnajících ohnisek, které bylo nutné rozhrabávat a dohašovat, většinou v nedostupném terénu, kam se chodilo pěšky s hasícím vakem na zádech a lopatou v ruce. Bylo to náročné.

 

Požár, který vypukl v neděli 24. července a během čtyř dnů zasáhl na 1000 hektarů, bojovalo téměř 500 hasičů. Požár byl uhašen až po třech týdnech v pátek 12. srpna 2022.

 

      

Nahoru