Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

25. 9. 2022 | Aktuality z města | Autor: Hana Srncová

Technická studie k obchvatu Luhačovic je hotová. Starosta ji představil na mezinárodní dopravní konferenci

Technická studie k obchvatu Luhačovic je hotová. Starosta ji představil na mezinárodní dopravní konferenci

V Luhačovicích se ve Společenském domě uskutečnil již 12. ročník mezinárodní dopravní konference “Střední Morava - křižovatka dopravních a ekonomických zájmů”. Zúčastnili se jí ministr dopravy ČR Martin Kupka, hejtman Zlínského kraje Radim Holiš, předseda Trenčianského samosprávného kraje a další. 


Konferenci zahájil Libor Lukáš, předseda Sdružení pro rozvoj dopravní infrastruktury na Moravě, který předal slovo starostovi Luhačovic Marianu Ležákovi. Ten všechny účastníky seznámil s technickou studií obchvatu, kterou se podařilo úspěšně dokončit. “Obchvat bude znamenat ochranu minerálních pramenů, čisté ovzduší, klid a zvýšení bezpečnosti dopravy pro lázeňské město. Nyní se dokončuje biologický průzkum a ve spolupráci se Zlínským krajem bude zahájený geologický průzkum, připravovat se začne také proces posuzování vlivů na životní prostředí EIA," vysvětlil Marian Ležák. Trasa obchvatu je dlouhá cca 9,1 km. V případě udržení stávajícího tempa přípravy by se stavba mohla zahájit v roce 2028 a samotná realizace by mohla trvat 2 roky. „Celou trasu budeme koordinovat s obcemi, přes jejichž území obchvat povede," dodal na závěr starosta. 

K obchvatu se vyjádřil i náměstek hejtmana ZK Radek Doležal. „Bez spoluúčasti Zlínského kraje je to ekonomicky nemožné, proto jsme se rozhodli o finanční podporu. Význam Luhačovic jako takových je díky lázeňskému turismu velký a klíčová je ochrana minerálních vod. Samozřejmě, když dopravu vytlačíme z města ven, je to jenom dobře."

Také podle ministra dopravy Martina Kupky se jedná o stavbu, která by rozhodně pomohla, především kvůli významu zdejšího území a charakteru lázeňského města. Souhlasí i Libor Lukáš, dle kterého se nejedná pouze o obchvat Luhačovic, ale i o "obchvat lázeňských pramenů". Ochrana minerálních vod má podle něj vysoký společenský význam a v daném zájmovém území musíme tedy sledovat obě definované priority.

„S radostí musím konstatovat, že po letech, kdy se o projektu obchvatu pouze diskutovalo, se konečně „ledy hnuly“ a začaly se dít důležité věci. Máme promyšlené trasování obchvatu a je hotová Technicko-ekonomická studie, která prokazuje efektivitu tohoto projektu. Jinými slovy to znamená, že se obchvat z hlediska dlouhodobých hospodářsko-sociálních přínosů vyplatí vybudovat”, vysvětlil Lukáš.

 

 

Nahoru