Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

14. 11. 2022 | Aktuality z města | Autor: Hana Srncová

Organizace města hledají úspory, i přes nárůst cen energií nebudou omezovat nabídku služeb

Organizace města hledají úspory, i přes nárůst cen energií nebudou omezovat nabídku služeb

I přes výrazný nárůst cen energií nebudou městské organizace v Luhačovicích v nejbližší době omezovat nabídku služeb. Od příštího roku už ale bude nutné extrémní nárůst nákladů promítnout do ceníku plovárny a sportovní haly a také přistoupit k úpravám provozní doby, aby bylo možné oba provozy udržet v chodu.


Aktuálně se připravují rozpočty jak města, tak i jednotlivých příspěvkových organizací. Radnice jakožto zřizovatel deklaruje, že nabídka služeb do konce roku bude bez omezení, a to jak v oblasti sportovní a kulturní, tak vzdělávací a školské. „Naším cílem je udržet stávající nabídku služeb i do následujícího roku, a to s pomocí obměny energeticky méně náročných technologií. Veřejnosti budeme průběžně poskytovat informace o dalším vývoji,“ ubezpečuje starosta Luhačovic Marian Ležák.

K úpravám muselo přikročit například Kulturní a kongresové centrum Elektra. „Přepojili jsme topné okruhy, aby byly vytápěné pouze části budov, které aktuálně potřebujeme využívat. Prostory, které zrovna využívané nejsou, se nemusí vytápět vůbec, anebo jen minimálně. Také jsme radiátory osadily termohlavicemi, abychom teplotu mohli lépe korigovat. Postupně instalujeme samostatné bojlery a průtokové ohřívače a pokračujeme s kompletní výměnou halogenových svítidel za led osvětlení,“ popisuje ředitel Elektry Jan Zavřel. 

Úsporná opatření zavádí také Městská plovárna a Sportovní centrum Radostova. Mění vzduchotechniku či oběhová čerpadla, aktuálně čeká na nabídky nového efektivnějšího osvětlení na plovárně, ve sportovní hale a na venkovní fotbalové ploše. Musí ale přikročit i k razantnějším změnám. „Ceny vstupného a pronájmů plovárny i sportovní haly se od nového roku zvýší o cca 30 procent. Plovárna navíc bude mít od ledna do dubna zkrácenou otevírací dobu do 20 hodin a v těchto měsících bude také zrušeno ranní kondiční plavání. Tato opatření jsou bohužel nutná, aby bylo možné oba provozy udržet a aby obyvatelé i návštěvíci města mohli jejich služby nadále využívat,“ konstatuje ředitel Městské plovárny a Sportovního centra Radostova Miroslav Talaš. Razantní zvýšení cen energií se promítá také do rozpočtu Základní školy Luhačovice, i tam proto hledají cesty k úsporám. „V současné době díky investici města probíhá rozsáhlá rekonstrukce osvětlení ve škole, jídelně, tělocvičnách i ve školní družině. Zářivkové trubice jsou postupně vyměňovány za úsporné LED trubice, které zajistí téměř 50% úsporu za osvětlení. Na chodbách a v jiných společných prostorech využíváme úsporné LED osvětlení už několik let,“ přiblížuje ředitel základní školy Pavel Kurtin. Zároveň dodává, že vytápění školy samozřejmě pokračuje obvyklým způsobem. „Teplotu určují zákonné normy, kterých se pochopitelně držíme. Rodiče tak nemusí mít o své děti obavy,“ uzavřel Pavel Kurtin.

Opatření, kterými sníží náklady za energie, připravila i radnice. Například v topné sezoně bude teplotu v jednotlivých místnostech speciálně upravovat.

Nahoru