Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

18. 1. 2023 | Aktuality z města | Autor: Hana Srncová

Nad Luhačovicemi ve středu proletěly dva letouny JAS 39 Gripen na počest plk. Ing. Josefa Macka

Nad Luhačovicemi ve středu proletěly dva letouny JAS 39 Gripen na počest plk. Ing. Josefa Macka

Nad Luhačovicemi ve středu proletěly dva letouny JAS 39 Gripen na počest plk. Ing. Josefa Macka. Rodák z Brumova zemřel 6. ledna 2023. Panu plukovníkovi bylo 90 let. 


Ve středu 17. 1. 2023 se s ním veřejnost rozloučila ve smuteční síni v Luhačovicích. Smutečního obřadu se zúčastnil za město Luhačovice starosta Marian Ležák a tajemník František Hubáček.  Pan plk. Macek se projevil jako skutečný hrdina v těžkých chvílích roku 1968. Jako velící důstojník, věrný vždy přísaze a službě své vlasti, nechal rozmístit autocisterny na přistávací dráze žateckého letiště, čímž zabránil okupačnímu letectvu přistát na tehdejší nejdůležitější letecké základně v ČSSR. Za svůj vlastenecký čin byl degradován a vyhozen z armády. Práce se mu hledala těžce a našel ji u technických služeb města Luhačovice. Čest jeho památce!

Před 100 lety, 6. ledna 1923 zemřel MUDr. František Veselý, který stál u zrodu lázeňství v Luhačovicích. Pan Macek odešel v den tohoto výročí. 

Zdroj: Československá obec legionářská Jednota Valašské Klobouky

 

Nahoru