Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

20. 1. 2023 | Aktuality z města | Autor: Hana Srncová

Nekrmte nutrie, prosí obyvatele město Luhačovice

Nekrmte nutrie, prosí obyvatele město Luhačovice

U luhačovické řeky /známé jako Šťávnice/ se začalo šířit krmení nutrií. I když se jedná pro někoho o roztomilé zvířátko, je nutné vědět, že je přemnožené a může roznášet i nemoci jako salmonelózu, tularemii nebo leptospirózu. Nutrie dokonce vytlačují původní živočichy.


Město proto vyzývá obyvatele, aby nutrie nekrmili a ani se jich nedotýkali. Invazivní druh hlodavce původně z Jižní Ameriky nemá v našich končinách přirozeného nepřítele. Veterináři upozorňují, že nutrie mohou na člověka zaútočit, když se cítí v ohrožení. Kousnutí může způsobit bakteriální infekci. Do naší přírody nepatří a poškozují břehy.  Někdy se však tato výzva setkává i s kritikou veřejnosti, která problematiku nezná, ale zde jde hlavně o prevenci. Roztomile působící zvířátka si na veřejnost zvykla a jsou lákadlem pro rodiče s dětmi, kteří je krmí. „Pokud by se nutrie dál nekontrolovaně množily, budeme muset hledat další řešení, například odchyt“, řekl starosta Marian Ležák.

Nahoru