Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

7. 3. 2023 | Aktuality z města | Autor: Hana Srncová

Luhačovice stále pomáhají lidem z Ukrajiny

Luhačovice stále pomáhají lidem z Ukrajiny

Ukrajinští uprchlíci jsou v ČR již rok. Dne 24. 2. 2022 zaútočilo Rusko na Ukrajinu a kvůli tomuto konfliktu uprchlo z této země několik milionů lidí. Od začátku invaze do 6. 3. 2023 se v Luhačovicích a okolí přihlásilo k pobytu celkem 811 Ukrajinců. Aktuální stav je nyní 379 uprchlíků z Ukrajiny, číslo se však neustále mění.


V Základní škole Luhačovice je nyní 44 dětí z této země, celkově se zde vystřídalo cca 80 žáků. V tuto chvíli je počet ustálený. Podle ředitele školy Pavla Kurtina mají děti maximální péči. “Máme dvě ukrajinské asistentky, všechny děti chodí na speciální lekce češtiny, intenzivně se jim v případě potřeby věnuje i speciální pedagog. Učitelé přistupují k jejich vzdělání individuálně, připravují jim speciální materiály apod. Snahou školy je maximální usnadnění adaptace v neznámém prostředí”, informoval Kurtin. Pomoc nabídlo i Středisko volného času, které v dubnu 2022 otevřelo kurz češtiny. Postupně  pak začlenilo do zájmových kroužků všechny zájemce o volnočasovou aktivitu. Podle ředitelky SVČ Evy Tomalové, podpora pokračuje i v tomto školním roce.

Od začátku konfliktu na Ukrajině se intenzivně zapojuje i Charita Luhačovice. Na Luhačovicku reálně pomohla více než 500 občanům Ukrajiny, kteří se na Charitu obrátili s žádostmi o nějaký druh podpory. Jak uvedla ředitelka Charity Luhačovice Lenka Semelová, jedná se zejména o poskytování potravinové, hygienické a materiální pomoci. Nechybí zajištění odvozu sbírek na Ukrajinu do sběrných středisek, poskytování základního sociálního poradenství a zprostředkování odborného sociálního poradenství. V neposlední řadě to jsou multikulturní, integrační a adaptační aktivity a pořádání jazykových kurzů češtiny.

Luhačovice patří mezi města, kde je největší poměr válečných uprchlíků na počet obyvatel. Tímto děkuje všem dobrovolníkům a organizacím za jejich pomoc. 

 

Audio nahrávka

Nahoru