Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

2. 5. 2023 | Aktuality z města | Autor: Hana Srncová

Změnu odpadového hospodářství řešili v Luhačovicích zástupci měst a obcí

Změnu odpadového hospodářství řešili v Luhačovicích zástupci měst a obcí

V Luhačovicích se sešlo 42 zástupců měst a obcí napříč územím ORP Uherský Brod, Valašské Klobouky, Zlín a Luhačovice. Důvodem setkání, které se uskutečnilo ve středu 26. dubna byla plánovaná změna odpadového hospodářství. Iniciátorem setkání bylo město Luhačovice, aby podpořilo Uherský Brod a Bojkovice v jejich snaze řešit tuto problematiku.


„Když se na nás obrátilo město Bojkovice a Uherský Brod se snahou řešit systémově odpady v celém území, neváhali jsme a tuto iniciativu jsme podpořili. Víme, že aktuálně nastavená legislativa bude mít zásadní dopady na rozpočty obcí, proto je nutné i s ohledem na občany tuto problematiku řešit," řekl místostarosta Daniel Mejzlík.  Obce se musí připravit na nová pravidla. Změní se systém poplatků, obce čekají třídící a recyklační cíle, které jim mohou přinést nejen úspory ale i pokutu. Při tom není jisté, zda se je podaří splnit. Klíčový je rok 2025, kdy by obce v ČR měly vytřídit 60 % komunálních odpadů, 65 % do roku 2030 a 70 % do roku 2035. V případě, že obce nic neudělají, dostávají se do pozice, kdy bude koncové zpracování zásadním způsobem zpoplatněno, což bude mít dopady na občany a celkové finance měst i obcí. Zatímco v roce 2020 musela obec kromě ceny za uložení odpadu na skládku zaplatit poplatek ve výši 500 Kč/t, nově se tento poplatek bude každoročně navyšovat až k částce 1850 Kč/t v roce 2029.
„Dnešní setkání mělo určitě smysl, cílem bylo seskupit síly v jednotlivých obcích jakožto producentů odpadů a postupovat společně s jeho nakládáním a likvidací a ušetřit veřejné prostředky. Většina starostů tento problém chápe a díky dnešní debatě se vyjasnily některé třecí plochy, které byly z hlediska dalších kroků. Myslím si, že jsme to opět posunuli o kousek dál,“ řekl starosta Bojkovic Petr Viceník. 

Nahoru