Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

8. 6. 2023 | Aktuality z města | Autor: Hana Srncová

Stavba luhačovického obchvatu je opět blíž, zástupci obcí podpořili podpisem deklaraci

Stavba luhačovického obchvatu je opět blíž, zástupci obcí podpořili podpisem deklaraci

Luhačovice zahájily další krok k realizaci stavby obchvatu, který má odvést tranzitní dopravu z centra nejznámějšího moravského lázeňského města. Ve čtvrtek 8. června svým podpisem podpořili deklaraci zástupci Luhačovic, Biskupic, Bojkovic, Pozlovic, Petrůvky a Zlínského kraje. Obchvat v délce 10 kilometrů by měl stát odhadem téměř 1,3 miliardy korun, stavět by se mohlo začít v roce 2030.


„Jsem rád, že jsme učinili další krok k realizaci obchvatu Luhačovic a zároveň mne velmi těší, že jsme našli shodu se Zlínským krajem a se všemi obcemi, přes jejichž katastrální území  budoucí stavba povede. Je naším cílem komunikovat a připravovat samotnou stavbu tak, aby byla v souladu s územními plány a zároveň, aby byli po celou dobu přípravy zástupci obcí součástí pracovní skupiny, která se bude k finální podobě vyjadřovat. Tento projekt je opravdu důležitý a proto děkujeme všem zúčastněným za podporu ”, řekl starosta města Luhačovice Marian Ležák.

„Silnice II/492 vedoucí centrem Luhačovic je dlouhodobě přetížená a negativně tak ovlivňuje život obyvatel města a také lázeňských návštěvníků. Hustý provoz výrazně narušuje atmosféru lázní. Přeložkou silnice II/492 se dopravě ve městě výrazně uleví,“ uvedl náměstek hejtmana Zlínského kraje pro dopravu Radek Doležel a dodal: „Po svém dokončení bude obchvat silnicí II. třídy v majetku Zlínského kraje. Finanční náročnost obchvatu je nad reálné možnosti kraje, a proto budeme žádat vládu o podporu ze Státního fondu dopravní infrastruktury a hledat i další zdroje financování.“

Signatáři se podpisem deklarace zavázali k tomu, že budou aktivně řešit případné problémy spojené s přípravou a stavbou obchvatu a společně budou upřesňovat časové posloupnosti jednotlivých kroků a rozdělení úkolů. Vznikne pracovní skupina složená ze zástupců Zlínského kraje a dotčených měst a obcí, kteří budou společně vyhodnocovat postup přípravy, včetně zanesení záměru do územních plánů, nebo přípravu souvisejících záměrů, například dopravního terminálu Biskupice. Obchvat v délce téměř 10 kilometrů by měl začínat u křižovatky u Biskupic, na druhé straně se napojí na okružní křižovatku nad Luhačovickou přehradou. Ve stoupání a klesání mezi přehradou a Petrůvkou by měl mít dva pruhy v každém směru.

Luhačovice jako největší moravské lázně a čtvrté největší lázně v České republice jsou zaměřeny na léčení onemocnění dýchacího ústrojí, trávení a obezity. Ve městě vyvěrá šest přírodních a desítky navrtaných pramenů, včetně nejznámějšího a současně nejvýznamnějšího pramene Vincentka. Pokud se nebude frekventovaná doprava přes město nějak řešit, může se stát, že budou postupně tyto prameny znehodnoceny.

Nahoru