Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

7. 7. 2023 | Aktuality z města | Autor: Hana Srncová

Na radnici v Luhačovicích vlála moravská vlajka

Na radnici v Luhačovicích vlála moravská vlajka

Město Luhačovice vyvěsilo 5. července na Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje moravskou vlajku. Důvodem bylo připomenout občanům nejenom tradičně státní a moravský svátek, ale i 1 201 let od první písemné zmínky o Moravanech z roku 822.  „Luhačovice tento svátek podporují pravidelně a jsem rád, že patříme k městům, které modrou moravskou vlajku vyvěšují," řekl starosta Marian Ležák.


Velmi významné ocenění od prestižní organizace Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje obdržela Základní škola Luhačovice za podíl na realizaci a tvorbě vlastivědně-zeměpisných pracovních listů pro žáky ZŠ, které mají název Cesta za písmem s Hlaholníčkem. Vznikly v rámci mezinárodního projektu Cyrilometodějská stezka – kultura a vzdělávání bez hranic, který realizovalo uvedené mezinárodní sdružení. Cyrilometodějská stezka je první kulturní stezka uznaná Radou Evropy, která je zaměřená na slovanské kulturní dědictví. Stezka propojuje partnery z míst, kudy misie procházela nebo která jsou ohniskem současné úcty k těmto dvěma velikánům. Jedna z cyrilometodějských tras spojující Velehrad se Skalkou u Trenčína vede i přes město Luhačovice – značená je symbolem stezky ve spolupráci s Klubem českých turistů na směrovkách KČT ve městě. Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje je mezinárodní sdružení právnických osob se sídlem v ČR, které založil v r. 2013 Zlínský kraj a Centrála cestovního ruchu Východní Moravy.  Zjednodušeně řečeno: odvádí velké penzum práce v oblasti cestovního ruchu a turistiky a propaguje atraktivní místa v souvislosti s věrozvěsty Cyrilem a Metodějem, kteří přišli na Velkou Moravu roku 863. Děti 4. tříd dostaly krásné barevné pracovní listy, které doplňovaly v souvislosti s poznatky o Cyrilu a Metoději, srovnávaly jimi vytvořené písmo hlaholici s naší latinkou a řešily další zajímavé úkoly z pracovních listů zaměřené zejména na poznání hlaholice tvůrčím způsobem. Součástí výuky byla i umělecká kreativní složka. Vybrali jsme gravírování (rytí) hlaholice do skla, což je pro děti velmi atraktivní práce, při které si do skleněných tabulek vyryly svá jména písmeny hlaholice. Naši předkové se učili hlaholici tím, že ji ryli do voskových tabulek. Žáci 4. tříd, kteří mají učivo o Velké Moravě zakomponováno do osnov, měli možnost pracovat netradičním způsobem, jenž obohatil jejich školní práci," vysvětlil Roman Lebloch, učitel ZŠ Luhačovice. Celé dvě vyučovací hodiny natáčela výuku Česká televize, která tento projekt zařadila do oblíbeného dokumentárního cyklu Cesty víry. 

Nahoru