Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

6. 12. 2023 | Aktuality z města | Autor: Hana Srncová

Luhačovice podepsaly s dalšími obcemi studii ohledně nakládání s komunálními odpady

Luhačovice podepsaly s dalšími obcemi studii ohledně nakládání s komunálními odpady

V Uherském Brodě byla společně s dalšími obcemi včetně Luhačovic podepsána smlouva na zpracování studie proveditelnosti nakládání s komunálními odpady. Sdružení 82 obcí v regionech Uherskobrodska, Luhačovicka a Valašskokloboucka, vybral společnost Cajku Česká republika, s. r. o. Studie vyhodnotí stávající systémy nakládání s komunálními odpady a nastaví směr, kterým by se měly obce v budoucnosti ubírat tak, aby zajistily jak povinnosti dané zákonem o odpadech, tak i ekonomickou udržitelnost při nakládání s komunálními odpady.


„Vidět, jak 82 obcí táhne za jeden provaz s cílem co nejvíce snížit nepříznivé ekonomické dopady nejen na městské rozpočty, ale především na občany, mě naplňuje optimismem. Bude to těžký běh na velmi dlouhé trati, ale věřím, že nám studie odpoví na otázky, na které nyní odpovědět neumíme, a že nám poskytne řešení a směr, kterým se v nakládání s odpady vydat,” konstatoval místostarosta Daniel Mejzlík, který v této oblasti zastupuje naše město. Obce se musí připravit na nová pravidla. Změní se systém poplatků, obce čekají třídicí a recyklační cíle, které jim mohou přinést nejen úspory, ale i pokuty. Klíčový je rok 2025, kdy by obce v ČR měly vytřídit 60 % komunálních odpadů, 65 % do roku 2030 a 70 % do roku 2035. V případě, že obce nic neudělají, dostanou se do finančně nákladné pozice. Koncové zpracování bude zásadním způsobem zpoplatněno, což bude mít dopady na občany a celkové finance obcí. Zatímco v roce 2020 musela obec kromě ceny za uložení odpadu na skládku zaplatit poplatek ve výši 500 Kč/t, nově se tento poplatek bude každoročně navyšovat až k částce 1850 Kč/t v roce 2029.

Nahoru