Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

6. 3. 2024 | Aktuality z města | Autor: Hana Srncová

Luhačovice letos opět vyvěsily vlajku na podporu Tibetu

Luhačovice letos opět vyvěsily vlajku na podporu Tibetu

Město Luhačovice opět vyvěsilo tibetskou vlajku. K mezinárodní kampani, která poukazuje na porušování lidských práv v Tibetu se radnice připojuje již od roku 2019. Akce probíhá každý rok 10. března, v den výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu.


„Již každoročně tímto gestem vyjadřujeme nesouhlas s tím, že velká země utlačuje nebo obsazuje menší zemi. Ať jde o Tibet a Čínu, nebo jiné země. Jde hlavně o vyjádření nesouhlasu s útlakem, násilím a zneužíváním moci toho většího,“ vysvětlil luhačovický radní Marek Nesázal, který připojení města k této akci každoročně podporuje. Dle jeho slov je morální povinností, aby si lidé v naší zemi, kde dnes naštěstí funguje demokracie, stále připomínali základní principy svobody a upozorňovali na případná bezpráví v jiných částech světa. „Vždyť i my máme ještě v paměti podobnou zkušenost po roce 1968 s „dočasným“ umístěním vojsk Varšavské smlouvy v naší zemi a s následným procesem tzv. normalizace. S důsledky tohoto období, zejména co se ohebnosti charakterů týče, se potýkáme dodnes. Nebýt podpory svobodného světa, díky níž jsme si nepřestali uvědomovat základní principy svobody a nezávislosti, nemuseli bychom dnes žít ve svobodné a nezávislé zemi,“ podotkl Nesázal.  Mezinárodní kampaň “Vlajka pro Tibet” vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě. Stala se tak jednou z nejvýznamnějších symbolických akcí na podporu Tibetu. Akce probíhá každý rok 10. března, v den výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu. Při povstání v roce 1959 zemřelo více než 80 000 Tibeťanů, statisíce Tibeťanů zemřely v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru. Cílem kampaně je poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Česká republika se ke kampani připojuje pravidelně od roku 1996, kdy tibetskou vlajku vyvěsila první čtyři česká města. /zdroj: wikipedie/.

Nahoru