Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

4. 5. 2005 | Aktuality z města | Autor: Luha info

Zámecký slet čarodějnic

Kouzlo Filipojakubské noci, kdy zlé síly nabývají moc a čarodějnice a čarodějníci vyrážejí na odlehlá místa na své sabaty, trvá dodnes V Luhačovicích se slétli před zámek v sobotu 30. dubna. Pomazali se tajemným létacím lektvarem a na svých košťatech odlétli na tajemné místo, kde kuli ...


Kouzlo Filipojakubské noci, kdy zlé síly nabývají moc a čarodějnice a čarodějníci vyrážejí na odlehlá místa na své sabaty, trvá dodnes V Luhačovicích se slétli před zámek v sobotu 30. dubna. Pomazali se tajemným létacím lektvarem a na svých košťatech odlétli na tajemné místo, kde kuli své čarodějné pikle. Učili se létat na koštěti, hráli si s pavouky a pekli hady. Kdo ochutnal nápoj nesmrtelnosti, zůstane zde tisíc let. Ovšem i do tajemných rituálů se vloudily moderní prvky. Soutěž o nejdelší nos, či o nekrásnější bradavici. V dnešní době je tato noc spíš legrací a zábavou a zlo dnešní společnosti má jinou podobu, ale v minulosti se lidé skutečně čarodějnic báli. Kropili vchody svých domů svěcenou vodou a před dveře dávali drny se zrny a pískem. Věřili, že čarodějnice musí nejdříve všechna zrnka spočítat, než vejde do domu. Než to ovšem dokázala, zakokrhal kohout, a ona odtáhla s nepořízenou.

Pokud se podíváme do historie, díky obvinění z čarodějnictví lidé skutečně za krutého mučení umírali. Podle Krevní knihy bojkovské byli v roce 1667 obviněni a popraveni za čarodějnictví Kateřina Divoká a Pavel Hetenka z Luhačovic. Pálení čarodějnic má ovšem své kořeny ještě dále v minulosti . Podle tradic starých Keltů , lidé využívali očistnou moc ohně a zapalovali vatry. Zde zřejmě vznikla tradice rozdělávání ohňů na kopcích a symbolického pálení čarodějnic.

Nahoru