Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Po, 6. 5. 2024 14.00

Veřejné čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa 2024

19. ročník Veřejného čtení jmen obětí holocaustu “Jom ha-šoa”. Ve 24 městech České republiky od 14.00 zazní jména obětí nacistické perzekuce, těch, kteří byli zavražděni během druhé světové války.

Čas konání: 14.00

Místo konání: Před Kulturním a kongresovým centrem Elektra

Pořadatel: Muzeum luhačovického Zálesí


„Tato významná akce si našla své pevné místo a jsme rádi, že se nám z ní podařilo vytvořit tradici, která, spolu s tzv. Kameny zmizelých, připomíná ve veřejném prostoru konkrétní osudy jednotlivých lidí, kteří se stali oběťmi nacismu,“ říká Tomáš Kraus, ředitel Institutu Terezínské iniciativy. „Vzpomínáme na katastrofu, která se odehrála před osmi desetiletími, ale chceme poukázat i na to, že stejné lidské tragédie se odehrávají i dnes, a to jen nedaleko od nás.“

Celostátní podobu čtení zajišťuje Institut Terezínské iniciativy a také letos je partnerem Muzeum romské kultury se sídlem v Brně a centrum Sintů a Romů v Praze.

“Jom ha-šoa” je maraton čtení jmen mužů, žen a dětí, kteří byli nacisty pronásledováni a zavražděni kvůli svému původu, vyznání či přesvědčení. Pravidelně se koná od roku 2006. Stejně jako v minulých letech se touto akcí připojujeme k celosvětovému uctění památky nejen obětí holocaustu, ale i hrdinů, kteří se postavili proti zlu. Datum vzpomínkové akce je zvoleno tak, aby upomínalo na povstání židovských vězňů nacistického ghetta ve Varšavě.

K akci se může připojit každý, veřejně přečíst jména a vrátit tak zapomenuté, nevinné oběti lidské nenávisti, násilí a bezpráví do našeho povědomí i do naší společné historie.  Veřejné čtení přispívá k tomu, aby se úcta k obětem nacistického rasového pronásledování stala součástí kulturní tradice většinové společnosti.

V Praze se Veřejné čtení jmen obětí holocaustu – “Jom ha-šoa” uskuteční na náměstí Jiřího z Poděbrad od 14.00 do 17.00.  Jako součást pražské  připomínkové akce tu bude umístěna výstava MemoMap: Dějiny holokaustu v Praze. Výstava bude k vidění od 18. dubna do 2. května.

Čtení jmen se koná pod záštitou Velvyslanectví Státu Izrael v České republice a za finanční podpory Nadačního fondu obětem holocaustu, Nadace Židovské obce v Praze a Městské části Praha 3.

 

Radana Rutová, Institut Terezínské iniciativy

radana.rutova@terezinstudies.cz

+420 731942205

www.terezinstudies.cz

Před Kulturním a kongresovým centrem Elektra

Muzeum luhačovického Zálesí

  • Ulice: Masarykova 950
  • Město: Luhačovice
  • PSČ: 76326
  • Stát: Česko
Nahoru