Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

30. 5. 2007 | Aktuality z města | Autor: Blanka Petráková

V edici Prameny právě vychází publikace Jurkovičovy Luhačovice, sny a skutečnost

V roce 2007 si připomínáme šedesáté výročí úmrtí Dušana Jurkoviče (1868-1947), který patří k významným osobnostem československé architektury první poloviny dvacátého století. Dušan Samuel Jurkovič se narodil v Turé Lúce u Myjavy. Vystudoval stavitelství na Státní uměleckoprůmyslové...


V roce 2007 si připomínáme šedesáté výročí úmrtí Dušana Jurkoviče (1868-1947), který patří k významným osobnostem československé architektury první poloviny dvacátého století. Dušan Samuel Jurkovič se narodil v Turé Lúce u Myjavy. Vystudoval stavitelství na Státní uměleckoprůmyslové škole ve Vídni a poté nastoupil do praxe. V devadesátých letech devatenáctého století působil ve Vsetíně. Pro jeho další tvorbu byla důležitá účast na Národopisné výstavě českoslovanské v roce 1895, kde zrealizoval valašskou osadu. V rámci příprav na výstavu se v terénu důkladně seznámil s lidovou architekturou a s tradičními konstrukčními postupy, tesařskými i stolařskými. Tyto znalosti využil při realizaci souboru staveb Pusteven na Radhošti. Z jeho dalších realizací patří k nejvýznamnějším například stavba letoviska na Rezku, křížové cesty na Hostýně, spolkový dům ve Skalici, práce pro brněnský spolek Vesna, vlastní vila v Brně-Žabovřeskách, přestavba zámku Molitorov, zámků v Novém Městě nad Metují a na Zbraslavi. Na území Slovenska a Haliče jsou to především urbanistické projekty a návrhy vojenských hřbitovů a památníků.

Důležitou životní etapou se stalo pro Dušana Jurkoviče luhačovické působení. Jako spolupracovníka při modernizaci luhačovických lázní na počátku dvacátého století si jej vyvolil zakladatel lázeňské akciové společnosti MUDr. František Veselý. V duchu dobových tendencí měly moderní lázně využívat nejnovějších poznatků v oblasti medicíny i lázeňství a zajistit patřičnou úroveň služeb a ubytování, ale také vytvořit zázemí pro setkávání českých a slovenských umělců i politiků. V letech 1902-1907 postavil Jurkovič v Luhačovicích devět nových staveb a pět stávající objektů adaptoval. Po celou dobu byl limitován nedostatkem finančních prostředků. Přesto se mu podařilo originálně kombinovat folklorní inspiraci s moderním secesním slohem a vybudovat v Luhačovicích lázně slovanského stylu a přitom na vysoké umělecké úrovni. I když nejzásadnější Jurkovičovy návrhy pro Luhačovice, především regulační plány lázeňského centra, nemohly být realizovány, řada objektů se pouze přestavovala a mnohé jsou již dnes zbourány, dokázal Jurkovič s minimálními prostředky kultivovat lázeňské centrum, vytvořit dílo osobitého a charakteristického rukopisu a navodit zde neopakovatelnou atmosféru. Jeho realizace zhodnotily lázeňské prostředí a vytvořily unikátní celek, lišící se od jiných evropských více či méně unifikovaných lázní. Především díky němu mají Luhačovice ambice být zapsány jako první lázeňský areál v Seznamu světového dědictví UNESCO.

Název: Jurkovičovy Luhačovice (sny a skutečnost)
Autor: Ladislava Horňáková - Blanka Petráková
Formát A5, 40 stran, barevná
ISBN: 978-80-239-9155-0

Vydavatel: Město Luhačovice v edici Prameny, nám. 28. října 543, 763 26 Luhačovice

Cena: 85 Kč

E-mail objednávky: luhainfo@mesto.luhacovice.cz

Nahoru