Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

7. 1. 2008 | Aktuality z města | Autor: Blanka Petráková

Výstava o lidovém kroji

Ztratila sem fěrtúšek... výstava o lidovém kroji Luhačovického Zálesí
Muzeum Luhačovického Zálesí vás zve na vernisáž výstavy o lidovém kroji Luhačovického Zálesí.

Vernisáž se koná v sobotu 12. ledna 2008 v 16.00 hodin v novém sídle luhačovického muzea v MěDK Elekt...


Ztratila sem fěrtúšek... výstava o lidovém kroji Luhačovického Zálesí
Muzeum Luhačovického Zálesí vás zve na vernisáž výstavy o lidovém kroji Luhačovického Zálesí.

Vernisáž se koná v sobotu 12. ledna 2008 v 16.00 hodin v novém sídle luhačovického muzea v MěDK Elektra.

Na vernisáži vystoupí cimbálová muzika Zálesí a zpěváčci z Malého Zálesí, hostem bude folklorní soubor Fěrtúšek z Kelníků.

Ztratila sem fěrtúšek,
kdo ho našel? Matúšek.
Vrať, Matúšku, vrať ně ho,
zle by bylo bez něho.

Výstava o lidovém kroji na Luhačovickém Zálesí s doprovodným katalogem představí především vzácné textilie ze sbírky muzea, nasbírané na počátku 20. století pro luhačovické muzeum, které ještě nebyly v Luhačovicích veřejnosti v plné šíři představeny. Významným doplňkem výstavy je také Václavíkova fotodokumentace, uložená ve fotoarchivu MJVM ve Zlíně. Kroj Luhačovického Zálesí z tradičních materiálů se vyznačoval tvarovou uměřeností a jednoduchou barevností. Jedním z jeho hlavních znaků je značná konzervativnost a jednoduchost. Do poloviny 19. století u něj převažovaly integrační valašské znaky. Výstava představí dvanáct variant krojových celků ženského, mužského i dětského kroje z Luhačovického Zálesí v průběhu celého 19. století, doplněných šesti vitrínami s výšivkami a jednotlivými součástkami mužského a ženského kroje na Zálesí. K výstavě vyšel doprovodný katalog, popisující problematiku lidového kroje na Zálesí, určení regionu, typologii oděvních součástek, doloženou příklady sbírkových předmětů z textilní sbírky MJVM ve Zlíně. Doprovází jej množství fotografií a nákresů.

Nahoru