Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

29. 12. 2004 | Aktuality z města | Autor: Blanka Petráková

Výstava o tradičních českých Vánocích

Muzeum Luhačovického Zálesí připravilo na předvánoční období výstavu o tradičních českých Vánocích nazvanou "Veselé Vánoce". Výstava ze sbírek Muzea jihovýchodní Moravy instalovaná v galerii Elektra v Luhačovicích přivedla do MěDk velké množství návštěvníků, hlavně ze základ...


Muzeum Luhačovického Zálesí připravilo na předvánoční období výstavu o tradičních českých Vánocích nazvanou "Veselé Vánoce". Výstava ze sbírek Muzea jihovýchodní Moravy instalovaná v galerii Elektra v Luhačovicích přivedla do MěDk velké množství návštěvníků, hlavně ze základní a základní umělecké školy, družiny a dětských léčeben. Doplňkem výstavy bylo šest výtvarných dílen, které byly již týden předem zcela zaplněné. Třídy a skupiny si v Elektře podávaly dveře. Pod vedením fundovaných lektorů si zde děti (i tvořiví dospělí) mohli každý den vytvořit jiný typ vánočních ozdob a zvykoslovných předmětů podle tématu dílny. Díky podpoře města Luhačovice, které přispělo na materiál, si svůj výrobek odnášely děti zdarma s sebou domů. Jednou to byl keramický zvoneček nebo mikulášský ježek z pečiva a sušeného ovoce, srdíčko či prsten z drátu, jindy slámová ozdoba na stromeček.

Ludmila Čechová předváděla výrobu andělíčků z kukuřičného šustí, Tomáš Mentlík práci s keramickou hlínou, Jana Návratová tradiční vizovické pečivo. Zuzana Pospíšilová z Prahy nabízela své keramické vánoční ozdůbky, Eva Juráňová filigránské šperky z měděného drátku a sklářka z Jizerských hor Helena Paterová obdivuhodné skleněné náhrdelníky. Velký úspěch sklidil dráteník z Vizovic Pavel Adamec, který děti naučil mnohému o práci s vazačským drátem, vyráběl zvířátka na přání a povyprávěl o historii drátenického řemesla. Jako vždy děti plně zaujal i František Zuska ze Zlína, který učil vázat slaměné ozdoby a navíc vystavoval jeden ze svých prostorových slámových betlémů, zpracovaných jedinečnou technologií.

Katka Potůčková z výtvarného oboru ZUŠ připravila další z dílen, nazvanou "korálková". Učila zde děti vyrábět vánoční ozdoby z korálků ve tvaru hvězd a hvězdiček. V mnoha rodinách tyto korálkové hvězdičky jistě ozdobí vánoční stromečky. Snad největší úspěch u dětí měly dvě dílny, které provoněly Elektru vůní medu a těsta - pekařská a perníková. V pekařské dílně si vyzkoušely tvarovat kynuté těsto z válečků a upéct mikulášské figurky. Většina z výrobků skončila bezprostředně po vytažení z trouby v břiše nadšených pekařů, mnozí se s nimi pochlubili i doma a možná příště při pečení budou radit maminkám a babičkám, jak správně tvarovat vánočkové těsto. Perníkové dílny se zúčastnila Ája Kadlecová z Blanska, se kterou děti malovaly polevou připravené perníčky. Pernikář Aleš Vostřez z Hořic v Podkrkonoší seznámil zájemce s historií pernikářského řemesla a ukázal jim, jak se dříve tvarovaly perníky a marcipány pomocí dřevěných forem. Každý návštěvník si u něj mohl vytvarovat a upéct svůj perníček z připravených formiček s vánočními motivy.

Dílny skončily, výstava také. Mnoho občanů se zajímalo, jestli muzeum vánoční program připraví i v příštím roce. Škoda, že muzeum v Luhačovicích nemá důstojný stánek, ve kterém by podobné programy mohlo nabízet častěji a nejen o Vánocích. Je mnoho připravených témat a programů, které musíme kvůli nevyhovujícím podmínkách nabízet mimo město. Jak se opět ukázalo, luhačovické děti by za ně byly velmi vděčné.

Nahoru